Profesionálne služby Strednej zdravotníckej školy pre Vás

TRX

Rezervácie

Späť Rezervácie

TRX (ang. Training Resistance Exercise) je originálny závesný systém, ktorý tvorí jednoduchý popruh s niekoľkými karabínami. TRX bolo vyvinuté americkými vojenskými námornými jednotkami na udržiavanie kondície vojakov mimo základne. Malý priestor v ponorkách či v lodiach si vyžadoval nenáročnú, ale účinnú pomôcku a tak vzniklo TRX.
TRX je ľahký, prenosný a rýchlo nastaviteľný systém popruhov a karabín. Jeho nastavenie pred cvičením zaberie len pár sekúnd, takže je ideálny pre tréning v rôznych lokalitách. Princípom tréningu je zavesenie jednej časti tela do popruhov, pričom druhá časť zostáva v kontakte s podložkou. Po celú dobu cvičenia využívate len hmotnosť vlastného tela. Intenzitu cvičenia si každý môže regulovať sám, a to iba zmenou polohy tela oproti závesnému bodu.
Čím ste nižšie pod závesným bodom, tým je cvik náročnejší, a naopak. Počas cvičenia zapájate aj svaly, o ktorých často ani neviete, že ich máte.

Výhody TRX
• Batéria stoviek cvičení pre rôzne tréningové ciele
• Vyžitím jedného náčinia sa vo veľmi krátkej dobe precvičí celé telo
• Skladnosť a priestorová nenáročnosť
• TRX pomáha zlepšovať - kondíciu, rovnováhu, mobilitu chrbtice, svalovú silu, stabilitu, hybnosť kĺbov, flexibilitu, výkon
• Pri každom cviku dochádza k intenzívnemu zapojeniu hlbokého stabilizačného svalového systému
• Cvičenie na TRX spĺňa všetky požiadavky kvalitného funkčného tréningu zameraného na zlepšenie telesnej motoriky, zefektívnenie vlastnej mobility, posilnenie stereotypu správneho držania tela, a posilnenie prevencie proti zraneniam
• Cvičenie prebieha vo všetkých 3 základných rovinách pohybu, čo klasické cvičenia na fitness strojoch neumožňuje. Tým je dosiahnutá komplexnosť na zlepšenie telesnej motoriky

Spinning

Rezervácie

Späť Rezervácie

Spinning je kondičné cvičenie založené na jazde na špeciálne upravenom stacionárnom bicykli. Tiež sa používa názov indoor cycling, keďže sa jedná o jazdu vo vnútri v štúdiách , fitness centrách. Jazdí sa v skupine pod vedením školeného inštruktora za doprovodu stimulujúcej a motivačnej hudby . Jedná sa o špeciálny tréning ktorý slúži k rozvoju a zlepšeniu kondície, zdatnosti, výkonnosti a zdravia. Pod správnym vedením inštruktora je vhodnou aeróbnou aktivitou k spaľovaniu tukov a zbavenia sa nadbytočných kíl. Atmosféra skupiny ktorá sa povzbudzuje, podporuje a predáva si svoje poznatky je fantastickým stimulom pre každého.

Spinning je určený všetkým ktorý sa chcú starať o svoju kondíciu, zdravie a postavu. Je vhodný pre mužov ako i pre ženy, bez vekového obmedzenia. Lekcie sú ideálnym prostriedkom pre tých ktorý si chcú zlepšiť kondíciu a zhodiť nejaké to kilo, ale i pre športovcov, či už rekreačných alebo profesionálnych ako príprava pre všetky druhy športov. S použitím meračov tepových frekvencií je možné stimulovať konkrétnu tréningovú záťaž.

Lekcie spinnigu/indooor cyclingu môžu navštevovať ľudia netrénovaní i trénovaní. Samotná príprava začína na prvých tréningoch kedy inštruktor krátko skonzultuje s klientom ako na tom klient je nielen fyzicky ale i zdravotne, čo od tréningu očakáva, vysvetlí nielen technickú stránku bicykla, charakter lekcie a prácu na bicykli. Počas lekcie sleduje a opravuje jazdu.

Lekcia trvá 60 minút a jej skladba pozostáva z privítania sa s klientom, nastavenia bicykla, nasleduje 45 minútová lekcia v ktorej sa striedajú rôzne profily jazdy a intenzita zaťaženia. Na začiatok lekcie je rozjazdenie na zahriatie organizmu , príprava na záťaž , a na záver vyjazdenie a natiahnutie svalov/strečing.

Baby active

Rezervácie

Späť Rezervácie

BabyActive - cvičenie detí s rodičmi
Význam cvičenia pre deti
Cvičenie smeruje k podpore prirodzených pohybových vzorcov u dieťaťa, podnecuje jeho ďalší rozvoj formou hier prostredníctvom pohybu a priamym kontaktom s mamou. Pohybovými aktivitami dochádza k posilňovaniu dôležitých svalových skupín. Cvičením sa rozvíjajú pohybové schopnosti, dochádza k precvičovaniu hrubej a jemnej motoriky. Cvičebné lekcie sa zameriavajú na správne držanie tela, posilnenie a natiahnutie svalových skupín formou hier, za pomoci hudby a riekaniek , upevňuje sa správne držanie tela a spevnenie kĺbových spojení, zacielené na správny vývoj klenby chodidla. Deti bezprostredne a radostne prevádzajú všetky úkony a pritom si ani neuvedomujú, aké je cvičenie dôležité, pre ich ďalší zdravý vývin v živote.
Cvičením sa prehlbuje vzájomná citová väzba dieťaťa s rodičom. Pohybovou aktivitou, kde dieťa intenzívne vníma prítomnosť rodiča s vedomím, že sa na neho môže spoľahnúť, sa vytvára pevný vzťah plný dôvery. Účasťou na pohybových lekciách dochádza k úspešnému začlenenie dieťaťa do kolektívu v detskom kolektíve.
Cvičenie rodičov s deťmi sú pestré a hravé aktivity pre deti 1 do 6 rokov. Cvičenie je vedené tak, aby podporovalo nielen pohybový, ale aj sociálny a rozumový vývoj dieťaťa. Účasťou na pohybových cvičeniach dochádza k úspešnému začleneniu dieťaťa do detského kolektívu.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že dbáme na zdravotné hľadisko všetkých aktivít, cvičenia sú zamerané na postupné uvedomovanie si vlastného tela, získanie predstavy o jeho fungovaní a rozširovanie jeho možností ako u detí tak i u rodičov.

Sauny

Rezervácie

Späť Rezervácie

FÍNSKA SAUNA
Fínska sauna má priaznivé účinky na naše zdravie. Je výborná ako prevencia proti rôznym chorobám a zvyšuje odolnosť organizmu. Potením sa z tela vyplavujú všetky toxíny a následné ochladzovanie zvyšuje naše otužovanie. Sauna je vhodná pre tých, ktorí sa chcú o svoje telo starať a slúži na regeneráciu a celkový oddych po fyzickej aj psychickej stránke. Saunovanie sa neodporúča ľuďom s vysokým krvným tlakom, s kožnými a respiračnými chorobami, so srdcovými ťažkosťami, s nádchou, chrípkou, alergikom.
Účinky saunovania:
- zvýšené prekrvenie a prehriatie môže zlepšovať pohyblivosť svalstva a kĺbov, prípadne znižovať bolesti
- zvyšuje sa potenie a stúpa činnosť mazových žliaz - dôkladné vypotenie odplavuje nečistoty z kože, čo má značný kozmetický význam
- má význam aj ako prevencia rôznych chorôb z nachladnutia
- sauna patrí k najvšestrannejším otužovacím procedúram

INFRASAUNA
Čo sa deje v infrasaune? Infračervené lúče sú generované elektrickými vyhrievacími vláknami, sú optimálne nasmerované na osoby prítomné v kabíne. Vďaka dvojitej stene infrasauny je umožnené zvýšenie teploty zo 40 stupňov Celziových na 60 stupňov Celziových, čím sa aj účinok zdvojnásobí. Infrasaunu môžu smelo používať aj tie osoby, ktoré majú strach z uzatvorených priestorov resp. neznášajú dobre horúčavu, nakoľko infrasauna vyvinie svoje blahodarné účinky aj v tom prípade, keď necháte otvorené dvere a navyše sú na jej dverách sklenené výplne.
Charakteristika: Infrasauna posilňuje srdce, telo sa snaží znížiť svoju teplotu, preto zvyšuje pulz, telo aktivuje ochladzovací mechanizmus, čím spúšťa potenie. Osoba s priemernou kondíciou pri použití infrasauny vylúči približne pol litra potu, pričom spáli tristo Kcal, tak je schopná v rámci kúry pozostávajúcej z tridsiatich sedení v saune vypotiť 600-800 Kcal, a to bez akýchkoľvek negatívnych následkov. Stratené tekutiny sa môžu doplniť konzumáciou vody, čím neprijmeme zbytočné kalórie! Pri analýze potu bolo vykázaných viacero kyselín, sodík, amoniak, ťažké kovy (olovo, kadmium, nikel, meď, sodík). Potením sa znižuje tuk a cholesterol takým spôsobom, že sa rozpustia vplyvom tejto procedúry.

PARNÁ SAUNA
Výhodou parnej sauny, kde teplota dosahuje max. 60 °C pri 100 % vlhkosti, je jej nižšia záťaž na organizmu, preto si ju môžu dovoliť (po konzultácii so svojím lekárom) aj ľudia, ktorí majú zdravotné problémy, kvôli ktorým nemôžu ísť do klasickej sauny. Je nazývaná tiež turecký kúpeľ. Vlhký vzduch priaznivo pôsobí na pokožku, ktorá sa silne prekrvuje a intenzívne čistí. Pokožka tak zostáva jemná a zamatovo mäkká. Parný kúpeľ má pozitívne účinky aj pri oslabení ciev, pri zrazeninách a pri ochoreniach dýchacích ciest. Saunovanie po veľkej námahe telo zbavuje únavy a k správnemu saunovaniu neodmysliteľne patrí aj vhodný pitný režim. Inhalovanie eukalyptovej pary pomáha pri ochrane pred vírusovými ochoreniami a uvoľňuje dýchacie cesty. Tak isto je nenahraditeľná pri nádche, alergiách a iných ochoreniach dýchacích ciest.

Masáže

Rezervácie

Späť Rezervácie

KLASICKÁ MASÁŽ
Masáž podporuje vyprázdňovanie povrchových žíl, lymfatických ciev, sekréciu potných žliaz, normalizáciu kožného napätia, zlepšuje prekrvenie masírovanej oblasti, vstrebávanie opuchov či výronov, relaxuje či tonizuje svaly, zlepšuje výživu tkaniva a zmierňuje bolesť. Reflexne a zmenou prekrvenia masáž ovplyvňuje aj ďalšie vzdialené orgány a má celkové účinky na organizmus, ktoré môžu byť celkovo upokojujúce alebo povzbudzujúce. Masáž zlepšuje cirkuláciu, prináša čerstvý kyslík do telesných tkanív, čo napomáha odbúraniu odpadových látok, urýchľuje liečenie po zraneniach a podporuje zotavenie z chorôb. Masáž tiež upravuje biochemickú hladinu organizmu v prospech zrýchlenia liečby ochorení a zranení.Klasická masáž plní relaxačnú funkciu.

MANUÁLNA LYMFODRENÁŽ
Manuálna lymfodrenáž je špeciálny druh masáže, ktorý využíva poznatky o topografii lymfatických ciev.Stimulácia lymfatického systému pomocou masáže zlepšuje krvný a lymfatický obeh, zmierňuje opuchy, odstraňuje z medzibunkového priestoru miazgovú tekutinu a tým umožňuje tukovým bunkám umiestniť sa do uvoľneného priestoru.Uvedená masáž je vhodná na nápravu rôznych zdravotných problémov, pomáha redukovať opuchy, bolesti hlavy, na zlepšenie metabolizmu, na prekrvenie podkožia a na zmiernenie až úplne odbúranie celulitídy. Aby masáž mala dobrú účinnosť musí sa robiť dosť často. Ide o jemnú, časovo náročnú (60–90 minút) techniku.

MEDOVÁ MASÁŽ
Je špecifická masáž, kedy sa na chrbát nanesie pravý včelí med a pumpovacími hmatmi sa vysávajú nečistoty a jedy zo životného prostredia, potravín, liekov nahromadených v tele človeka. Vylučovacie orgány (obličky, pečeň, pľúca, pokožka) nestíhajú vylučovať toxíny z tela a to sa prejavuje príznakmi ako senná nádcha, zápaly dutín, vyrážky, výtoky, infekcie močových ciest. Znižuje sa imunita, čo vyvoláva moderné autoimunitné choroby ako chronický únavový syndróm, zimné depresie, plesňové choroby... Toto klasická medicína potláča liekmi, čo príznaky zmierni, ale keďže sa tým zabraňuje prirodzenému vylučovaniu jedov, organizmus hromadí toxíny v zásobníkoch, ktoré následne postihujú jednotlivé orgány a lymfatický systém - čo spôsobuje závažné choroby. Medová masáž telo toxínov zbavuje, pôsobí do hĺbky tkanív, čím oživuje celý organizmus, obnovuje prirodzenú detoxikačnú schopnosť organizmu a spúšťa ozdravné procesy v tele. Táto masáž je veľmi príjemná, uvoľňujúca a zároveň pôsobí ako peeling - zjemňuje a hydratuje pokožku.

BANKOVANIE
Bankovanie (súčasť tradičnej čínskej medicíny) je alternatívna liečiteľská metóda, ktorá využíva spojenie akupunktúrnych dráh s vnútornými orgánmi (konkrétne miesta na ľudskom tele (pokožke) a ich vzťah ku vnútorným orgánom). V minulosti sa bankovanie používalo ako liečebná procedúra na rôzne ochorenia a malo aj sociálny podtext. Dnes je bankovanie chápané ako alternatívna forma. Samotný pojem - bankovanie - nám hovorí, že prostriedkom terapie bude sklenená banka. Historicky sa vyvinula banka od bambusových nádob, cez keramické až po sklenené banky (dnes sú bežné v terapii).
Už sme uviedli, že primárnym miestom pôsobenia je pokožka ľudského tela. Pôsobenie metódy sa vysvetľuje cez svalstvo, spojivové tkanivá na cievny systém a nervový systém a tzv. meridiány a usmerňovanie “čchi - energie” a “wei - čchi - ochrannej čchi”. Bankovanie v procese reguluje tok čchi a krvi, pomáha “vytiahnuť” škodlivosti z ľudského tela (vietor, chlad, vlhko a horúčavosť) otváraním kožných pórov.
Účinky bankovania sú všeobecné (prečistenie krvi, zlepšenie obehu, obnova funkcie nervového systému…) a lokálne (odstránenie bolesti, uvoľnenie spazmov…). Terapeuti odporúčajú bankovanie kombinovať s ďalšími liečebnými postupmi. Je na mieste otázka: “Čo sa deje v procese bankovania?”Sklenená banka, ktorá miernym nahriatím, priložením na pokožku sa následne prisaje podtlakom na priložené miesto. Podtlakom prasknú kapiláry a vytvorí sa krvný výron. Na tomto mieste sa lokálne zvýši prívod krvi a kyslíka. Výsledkom je rýchla metabolizácia a regenerácia tkaniva.
V praxi sa stretávame s rôznymi metódami bankovania, sú to najmä: bankovanie mierne, stredné a silné (miera nahriatia a tým aj miera podtlaku a prisania na pokožku), bankovanie pohyblivé, bankovanie s ihlou (aplikovať môžu len skúsení akupunkturisti), bankovanie s moxou, plné (krvavé) bankovanie, bylinkové bankovanie, vodné bankovanie a ďalšie. Bankovanie je vhodné aplikovať pri svalových spazmoch, závratoch, bolestiach hlavy (až migrenóznych stavoch), reumatizme, astme, hypertenzii, kožných problémoch, celulitíde, paréze tvárového nervu, chronickej únave, nočnom pomočovaní a ďalších diagnózach.

Fyzioterapia

Rezervácie

Späť Rezervácie

FYZIOTERAPIA
V rámci fyzioterapia ponúkame:
Individuálna telesná výchova,
Kineziotaping,
Mobilizačné techniky
Manipulácie periférnych kĺbov,
Cvičenia na fit loptách,
Mäkké techniky,
Balančné cvičenia – balančné plošiny,
Strečingové cvičenia,
Elektroliečba - ultrazvuková terapia,
Elektroliečba - interferenčné prúdy,
Elektroliečba - TENS,
Elektroliečba - Diadynamické prúdy,
Elektroliečba - Elektrostimulácia,
Elektroliečba - Elektrigymnastika