Stredná zdravotnícka škola
Banská Bystrica
galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria

Rozhovor so začínajúcim spisovateľom Romanom Kmeťom: Spisovateľský talent medzi laborantmi

Roman Kmeť je žiakom 4. ročníka, študuje na Strednej zdravotníckej škole v Banskej Bystrici náročný odbor zdravotnícky laborant a v roku 2022 mu vyšiel prozaický debut Requier: Vzostup a pád vládcu temnoty.

1. Kde si vzal inšpiráciu pre napísanie svojej prvej knihy ?
Inšpirácia šla zovšadiaľ, ale najviac z povestí a fantasy diel.

2. Môžeš našim čitateľom predstaviť tvoju knihu ?
Pokúsim sa. Kniha má dve časti, ktoré sú dejovo čiastočne oddelené. Je síce pravda, že jedna nadväzuje na druhú, ale keby si čitateľ v polovici knihy povedal, že nejde pokračovať, alebo prečítal len druhú časť, dostal by relatívne ucelený dej. Dej sa odohráva v hradných sieňach, v púšti, v divočine, vo svete, ktorý je podobný nášmu, ale dosť závažnú úlohu v ňom hrá mágia. Kniha sleduje život mladého šľachtica Wilhelma Jozefa Requiera, ktorý je hlavnou postavou prvej časti a dôležitou, aj keď vedľajšou, postavou v druhej časti.

3. Čím ťa priťahuje fantasy žáner ?
Fantasy žáner ma priťahuje dvoma spôsobmi, ako čitateľa a ako spisovateľa. Ako čitateľa ma priťahuje jeho rôznorodosť a pestrofarebnosť. Ako spisovateľ ho mám rád, pretože mi dáva v podstate voľnú ruku v tom, čo sa stane. Keby som písal vedeckú literatúru, musím sa držať faktov, keby som písal fiktívny historický dej, musím sa držať historických reálií spojených s obdobím. Ak raz Hitler prehral druhú svetovú vojnu, tak nemôžem napísať, že ju vyhral, ale vo fantasy som svojmu svetu doslova stvoriteľom a ak sa rozhodnem, že ryby lietajú a slnko je modré, tak to tak bude a nemusím riešiť, či je to možné alebo nie.

4. Každé dielo je zároveň malou spoveďou autora. V ktorej z tvojich postáv by sme mohli nájsť aspoň kúsok z teba ?
Dalo by sa povedať, že do knihy som svoju osobnosť rozdelil medzi dve postavy. Jedna je radikálny a cieľavedomý Wilhelm Requier (hlavná postava celej knihy), druhá je pokojný Anton Requier (hlavná postava druhej časti).

5. Je ťažké vydať knihu pre začínajúceho autora ?
Ak niekto verí mýtu, že vy niečo napíšete, vydavateľstvu sa to zapáči a vydá to, ste v omyle. V známych vydavateľstvách sú čakacie lehoty roky a s najväčšou pravdepodobnosťou vám knihu nevydajú, lebo sa im to neoplatí. Spôsob ako proces urýchliť, je vydať knihu vo vlastnej réžii a to bol aj môj prípad. Oslovil som teda malé vydavateľstvo Maxim, kde mi vyšli v ústrety.

6. Kto ti navrhol obálku ?
Obálku som si navrhol sám, aj som si nakreslil predlohu a podľa nej mi potom grafik vyrobil finálny výsledok.

7. Ako reagovalo tvoje okolie na to, že ti vyšla kniha ?
V prvom rade boli prekvapení. Súrodenci aj mamina si knihu prečítali a boli spokojní s výsledkom.

8. Vieš si predstaviť, že by sa tvoj príbeh objavil aj vo filmovej adaptácii ?
Viem, ale určite nie som ochotný predať autorské práva, lebo pomer podarených a „odfláknutých“ filmových adaptácií je pre mňa neprijateľne vysoký. No ak by sa našiel nejaký režisér, čo by ju chcel sfilmovať, určite rád pomôžem so scenárom a produkciou.

9. Môžeme sa tešiť aj na ďalšiu tvoju knihu ?
Klamal by som, keby som povedal, že neplánujem napísať ďalšiu knihu, ale keď zoberieme do úvahy finančný a časový faktor, tak to určite tak skoro nebude.

Ďakujem za rozhovor a prajem ti veľa úspešných kníh.

Autor: Mgr. Zuzana Huľuková