Tajomstvo energie

Študenti III.ZL zažili dňa 14.októbra 2015 ohnivú a výbušnú show „Tajomstvo energie“ pod vedením šarmantného Dr. Michaela G.S.Londesborough. Namiesto vyčerpávajúcej, ubíjajúcej a informačne nasýtenej prednášky si Dr. Londesborough pripravil dych vyrážajúce pokusy. Od pokusu s jablkom pripevneným o šnúrku, v ktorom vysvetlil gravitáciu a prekonanie gravitačnej sily, sa v prednáškovej miestnosti strieľalo z kyslíkovo-vodíkovej bazuky a taktiež viackrát zarezonovali i výbuchy, ktoré ohlušili publikum.

Spoločne so študentmi hľadal odpovede na mnohé otázky- čo je energia, aký je jej pôvod, ako sa uvoľňuje, ako ju môžeme využiť pre vlastné potreby a či má výroba energie negatívny dopad na životné prostredie.

Vďaka vynikajúcemu daru reči a neúnavnej chuti popularizovať vedu Dr. Londesborough realizoval a vysvetľoval experimenty takým spôsobom, že aj laik by zatúžil po bielom plášti.

Dr. Michael G. S. Londesborough B.Sc Hons Ph. D. je britský vedec, ktorý v súčasnosti pracuje v Ústave anorganickej chémie na Akadémii vied ČR. Vo svojom výskume dosiahol v roku 2014 veľký úspech; podarilo sa mu v spolupráci so španielskymi vedcami objaviť unikátny laser na báze boranov. Venuje sa najmä popularizácii vedy v širokej verejnosti, výučbe mladých ľudí a budovaniu vzťahov medzi mladými vedcami vo Veľkej Británii a Českej republike.


Autor: Mgr. Marta Martvoňová


↑ Na začiatok stránky